1625 YUCHON curtain fabric cutting machine
Brand: Yuchon
Model: YC-1625A (size can be customized)
Work Size: 2500*1600mm
Applicable cutting materials: cotton, chenille, polyester, velvet, crepe, wool, linen..
Functions: cutting, drawing and punching.
Cutting tool: Oscillating knife cutting tool, Creasing wheel etc.
Feature:affordable and customizable
Meet the YUCHON curtain fabric cutting machine equipped with CNC vibrating knife tech — fast, accurate cutting for delicate, large-format fabrics like linen, silk, velvet, blackout, and polyester.

-
No fraying, no pulling – protects edges and fibers.
-
Roll-feed & vacuum bed – supports continuous fabric rolls.
-
Adjustable speed & force – handles light to heavy drapery materials.
-
Pattern nesting software – reduces waste and improves efficiency.

| Model | YC-1625A |
|---|---|
| Working area | 2500mm*1600mm |
| Max Cutting speed | 1500mm/s |
| Cutting tolerance | ±0.1mm |
| Cutting thickness | 0.1-30mm |
| Multifunctional head | Oscillating knife cutting tool, V-cutting tool, Creasing wheel etc. |
| Applicable materials | carpet, composite leather, insulation foam, pvc fabric, soft glass, blinds,.etc |
| Operation properties | Online / offline operation; continuous cutting with high efficiency, 7*24 with zero downtime |
| Safety device | Infrared blocking device,Emergency stop button switch, Intelligent anti-collision device. |
| Transmission interface | Ethernet |
| Drive system | Motor: Panasonic servo motor , SMTYCC Linear rail and rack |
| Fixed mode | Vacuum absorb |
| Supply voltage | 220V 380V±10%,50HZ 60HZ |
| Rated power | 11KW or others |



-
Window curtains, drapery panels
-
Upholstery fabrics
-
Cushion covers, textile crafts


- Warranty &Maintenance
1 to 3 years guarantee warranty and lifetime technical support. - Installation
On-site installation and training - Remote Technical Support
The engineers are online 24/7. - Operational Training
Offer manuals, videos, and professional training sessions. - Regular Follow-Ups
Customer service follow-ups to ensure the machine smooth operation.





